Warunki ubiegania się o dodatek mieszkaniowy – aktualizacja 2024r.
O dodatek mieszkaniowy można się ubiegać, jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego uzyskany w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku nie przekracza:
- 40% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ( 2.862,19 zł) - dla osoby mieszkającej samotnie)
- 30% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ( 2.146,64 zł) - dla rodziny, w której są co najmniej dwie osoby)
Wielkość mieszkania, która ma wpływ na otrzymanie dodatku nie uległa zmianie.
Dla przypomnienia podajemy, że nie może ona przekroczyć:
• dla 1 osoby 35 m2
• dla 2 osób 40 m2
• dla 3 osób 45 m2
• dla 4 osób 55 m2
• dla 5 osób 65 m2 + 5 m2 dla każdej następnej osoby.
Dopuszczalne jest przekroczenie powierzchni normatywnej do 30%.
Jeśli w lokalu mieszka osoba niepełnosprawna, poruszająca się na wózku, lub jeżeli niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w odrębnym pokoju, wielkość powierzchni normatywnej zwiększa się o 15 m2.
Wnioski o dodatek mieszkaniowy są do pobrania na stronie internetowej MOPS www.mops.katowice.pl lub w Terenowym Punkcie Pomocy Społecznej. Wypełniony wniosek należy złożyć w siedzibie Terenowego Punktu Pomocy Społecznej przy ul. Łętowskiego 6a.
W wypadku stwierdzenia, że osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy, nie opłaca na bieżąco należności za zajmowany lokal mieszkalny, wypłatę dodatku mieszkaniowego wstrzymuje się, w drodze decyzji administracyjnej, do czasu uregulowania zaległości. Jeżeli uregulowanie zaległości nie nastąpi w ciągu 3 miesięcy od dnia wydania decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego wygasa. W wypadku uregulowania należności w terminie określonym w zdaniu drugim wypłaca się dodatek mieszkaniowy za okres, w którym wypłata była wstrzymana.
Osoba, w stosunku do której z powodu nieuregulowania należności za zajmowany lokal mieszkalny wygasła decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego, może wystąpić ponownie o jego przyznanie po uregulowaniu zaległości powstałych w okresie obowiązywania tej decyzji.
|